Менеджмент
Ваших
Амбіцій

Сила уяви: як активізувати уяву, щоб вирішити бізнес-проблеми

Масаакі Хасегава

Оксана Сєдашова

Силу уяви важко переоцінити. Кращі розуми людства розповідали про те, що початок кожного їх винаходу було покладено за допомогою ідеї, яка виникала в їх голові. Про це свідчать записи Леонардо да Вінчі, куди з він переносив ідеї з голови на папір за допомогою невеличких замальовок. Про силу уяву говорив науковець, що випередив час - Нікола Тесла: "Я не поспішаю розпочинати практичну роботу. Коли в мене народжується ідея, я відразу ж починаю розвивати її в своїй уяві: змінюю конструкцію, вношу поліпшення і подумки приводжу механізм в хід. Для мене абсолютно неважливо, чи керую я своєю турбіною в думках або відчуваю її в майстерні. Я навіть помічаю, що порушилося її балансування. Немає значення тип механізму, результат буде той же. Таким чином, я можу швидко розвивати і вдосконалювати концепцію, не торкаючись ні до чого".

Ось і сьогодні, в VUCA-світі, де все хитко і непередбачувано, особливу цінність набувають розумові процеси, в тому числі і здатність вміло користуватися уявою.

Наприкінці вересня 2018 року на Fortune Global Forum у Гуанчжоу (Китай) Джей Вокер - підприємець, серед досягнень якого 700 патентів, виступив з промовою про те, наскільки є важливою уява в бізнес-світі. За його словами, у всіх розмовах про інновації ніякої ролі не відводиться уяві. "Уява - це чудовий ресурс, який використовують далеко не всі. Ми говоримо про інновації, але немає інновацій без уяви - моменту, коли у нас з'являється оригінальна думка".

Що таке Imagineering?

Imagineering - це спосіб зробити ваші ідеї реальністю. У сьогоденній системі освіти чітке виконання вважається більш важливим, ніж уява та індивідуальні творчі рішення. Оцінка формується на підставі результатами чітко виконаних завдань, наданих вчителем. У цьому контексті фантазія часто є перешкодою, оскільки вважають, що вона відволікає увагу від виконання завдань, і часто це викликає непорозуміння педагогів. Дорослішаючи, більшість людей починає приділяти увагу розвитку практичних навичок, які можуть бути використані для роботи на підприємстві чи задля отримання різноманітних бонусів, а не вивченню свого безмежного світу уяви, оскільки це вважається безглуздим і непрактичним для досягнення успіху в суспільстві. Творчі люди нечасто отримують підтримку у традиційній системі освіти, згодом вони намагаються знайти себе в мистецтві, дизайні, музиці та інших гуманістичних напрямах. Як результат, світ поділений на бізнесменів, які сильно орієнтовані на виконання, та творчих людей, які не завжди знаходять застосування своїм здібностям як суб'єкти креативної діяльності.

Спочатку уява, а потім дія

Сьогодні більшість креативних підходів не спрямована на отримання бажаних результатів. Ця ідея заснована на причинно-реалістичному відношенні: біхевіоризмі. Наприклад, якщо ви робите A, то завжди буде B. Це просто застосування ньютонівської механіки до діяльності людини, це спроба знайти зручну формулу для дублювання бажаних результатів шляхом копіювання та імітацій у групах окремих людей, в основному тих, хто досяг видатної продуктивності в економіці. Проте, ньютонівська механіка призначена для таких об'єктів, як автомобілі та столи. Людська діяльність активується думкою та емоцією, які не є об'єктами. Отже, це не дуже вдала ідея - очікувати певних результатів шляхом копіювання дій. Важливо пролити світло на те, як функціонує людський розум, що викликає дії. Люди можуть уявити все те, що є у їх досвіді, і при цьому почувати себе комфортно. Реальність обмежена. Наприклад ті, хто не може уявити себе уявити себе літаючими, не можуть літати на літаку. Тому для того, щоб перетворити деякі ідеї в реальність, спочатку треба вміти їх уявити.

Активізуйте ваші когнітивні здібності

Дії, включаючи несвідомі дії та поведінку, походять від рішень. Рішення - це результати думки та уяви. Одні дії намагаються підтримувати співзвучність між фізичною реальністю та уявою, що є основним джерелом, щоб уникнути небезпек і максимально збільшити очікувані результати. Несвідомі процеси та інформація з оточуючого світу, отримана через 5 почуттів, визначають пріоритетність інформації, і таким чином людина звертає увагу на важливі для неї речі - саме через такий фільтр людина отримує результати. Це називається ретикулярною активаційною системою, що підтримує ділянки головного мозку у стані збудження та відфільтровує несуттєві сенсорні стимули. Ця система сформувалась, щоб збільшити ймовірність виживання. Таким чином, реальність не складається фактично з того, що її оточує, а тільки з того, що людина насправді вважає важливим та пріоритетним. Таким чином, чим більше ви можете собі уявити, тим більше ви активуєте когнітивні процеси, а інформація, яка була проігнорована, може бути використана для того, щоб збагатити свою уяву.

Як прокачати уяву

Щоб уява запрацювала на повну потужність, необхідно дозволити собі це. Оскільки уяві передують переконання і стан. Зверніть увагу на переконання: підтримуючі вони чи обмежуючі? Уява - це безмежна свобода. Віра в те, що все можливо, допоможе мислити поза шаблонів. Віра в те, що у кожного є всі ресурси для досягнення потрібного результату, дозволить набути впевненості й буде рухати вас вперед. Обмежуючі переконання, такі як "Це неможливо", "Це під силу тільки багатим / розумним / вченим / тим, у кого є час"?, віра в те, що бути мрійливим і щось уявлю вати собі здебільшого є ознаками незрілості, запускають нересурсні стани особистості: відчай, сумнів, лінь, невпевненість в собі, депресію, безпорадність, гнів, страх, розгубленість, тривогу. Ці стани трансформують уяву так, що вона активує розвиток продуктивних сценаріїв, які можуть прокручуватися в голові. А це кінець інноваціям. Ресурсні стани - драйв, радість, потік, натхнення та інші - допомагають відчути фізичні, душевні й духовні сили і енергію, і спрямувати силу уяви для успішного вирішення будь-яких завдань.

Створіть власне творче середовище

Щоб зміцнити свою уяву, важливим є створення особливого середовища, в якому люди можуть вільно фантазувати, не побоюючись осудження інших. Це може бути індивідуальний або груповий простір, але в обох випадках першим кроком буде те, щоб навчитись уявляти те, що вважатиметься нереальним. Скоро звичка стане природньою: ви звикнете повторювати розумові дії, щоб уявити щось нереалістичне, і через деякий час ці дії стануть для вас нормальними. Проте для того, щоб це усвідомити, потрібно підготувати середовище, в якому людина може вільно уявляти собі.

Не просто уявляйте собі, а використовуйте силу 5 почуттів

Уява часто пов'язана з візуалізацією якоїсь ідеї. Для того, щоб змусити силу несвідомого сприяти уяві, важливо використовувати п'ять почуттів, щоб уявити якомога яскравіше, наче це реально. Посилюючи гомеостаз, який намагається підтримувати узгодженість між тим, як він сприймає реальність, свідомий та несвідомий розум може бути активізований, щоб виявити більше інформації та можливості для перетворення цієї уяви на реальність. Для того, щоб уявити речі яскраво, потрібно глибоко досліджувати реальний світ, активізувати пізнавально-пошукову діяльність, почати робити різні нові дії та і звільнити свій розум. За цих умов процес дійсно прискорюється, і людина отримує можливість побачити уявні образи як реальні, та реалізувати ідеї.

Поєднання точок за межами

Креативність часто вважається особливим талантом або вродженою здібністю, але це лише взірець вдалого поєднання точок. Створення - це не про те, щоб зробити щось нове, а про те, як поєднати точки у різні способи. Для того, щоб перетворити ірраціональну ідею на реальність, необхідно поєднати точки інакше, ніж звична схема, оскільки такий патерн є джерелом здобуття нових шляхів спостерігання реальності, відкриття нових територій і генерування нових сенсів у тому, що вважалося безглуздим.