Для тих, хто цікавиться геополітикою та міжнародним бізнесом, Тетяна Мосійчук, доцент кафедри менеджменту та інноваційного розвитку рекомендує добріку книжок «Flashpoints: The Emerging Crisis in Europe» George Friedman та «The Culture Map» Ерін Мейєр.
«Flashpoints: The Emerging Crisis in Europe» George Friedman
Джордж Фрідман - політолог, міжнародно визнаний геополітичний прогнозист, засновник та екс-директор компанії STRATFOR, а також засновник і голова Geopolitical Futures.
З надзвичайною точністю Джордж Фрідман передбачив майбутні тенденції у світовій політиці, технологіях, народонаселенні та культурі. Геополітичними прогнозами STRATFOR користувались і державні агенції и великий бізнес. В будь якому разі, всі матеріали, підготовлені Дж Фрідманом та його компаніями, надзвичайно цікаві, оскільки відображують стратегію найбільшого геополітичного гравця в світі.
Книга «Flashpoints: The Emerging Crisis in Europe» була видана ще у 2015 році, але и зараз не втратила актуальності. Більш того, інтелектуали та всі, від кого залежать майбутнє України, повинні добре усвідомлювати геополітичні причини війни, можливі напрямки розвитку, а також інші потенційні точки напруги в Європі, де протягом історії виникала напруженість і де конфлікт може виникнути знову.
У «Flashpoints» Дж Фрідман зосереджується на Європі: історії боротьби за владу та території, зв’язку між культурою, релігією за останні п’ятсот років і дотепер. Аналізуючи найбільш нестабільні кордони Європи та Росії, а також лінії розломів, які існували століттями і були нульовою точкою для багатьох катастрофічних воєн, Дж Фрідмен у безпрецедентний особистий спосіб висвітлює точки спалаху, які тліють знову.
Сучасний Європейський Союз був створений значною мірою для мінімізації вбудованої геополітичної напруги, яка історично розривала його на частини. З точки зору Дж Фрідмана, яка спирається на поєднання багатої історії та культурного аналізу, цей дизайн не вдається. «Точки спалаху» розповідають про живу історію Європи та з великою ясністю пояснюють її найбільш нестабільні регіони: бурхливі та постійно мінливі кордони країн, що відокремлює Захід від Росії; давній кордон між Францією та Німеччиною; і Середземномор'я, яке породило іудаїзм і християнство і стало центром ісламського життя. Книга торкається причин та наслідків міграційної кризи у Європі, економічної моделі країн-членів ЕС та суперечності їх співіснування.
В «Flashpoints» ви знайдете захоплюючий аналіз сучасної Європи, оскільки політики і лідери, що діють на її сторінках продовжують впливати на наше життя сьогодні, це стосується пояснення політики, яку проводить сьогодні Угорщина, Франція, Німеччина та інші країни Європи. Нарешті, книга - це погляд на Європу із Сполучених Штатів.
Також рекомендую книги цього автора: «Наступні 100 років: Прогноз подій XXI століття» та «Американська імперія Прогноз 2020-2030 років».
«The Culture Map» Ерін Мейєр
Іноді нам здається, що якщо ми добре знаємо свою справу і змогли побудувати бізнес у турбулентному середовищі Україні, то цього достатньо для міжнародного бізнесу. Іноді ми розуміємо, що гарного знання мови або професійного перекладу недостатньо, щоб зрозуміти ваших закордонних візаві. Незалежно від того, працюєте ви в домашньому офісі чи за кордоном, успіх бізнесу в нашому все більш глобалізованому та віртуальному світі вимагає навичок орієнтуватися в культурних відмінностях і розшифровувати культуру, чужу вашій. Я засвоїла свої « уроки » крос-культурної комунікації та давно почала вивчити це питання не тільки на практиці, але і теоретично, саме тому високо оцінюю «The Culture Map» експерта з культурних комунікацій Ерін Мейер.
У в книзі «The Culture Map» Ерін Мейєр представляє структуру (вісім шкал), за допомогою якої можна проаналізувати, чим культури відрізняються від вашої, а також практичні стратегії пом’якшення будь-яких культурних непорозумінь. Шкали можна використовувати для аналізу однієї культури відносно іншої та декодування того, як культура впливає на вашу міжнародну співпрацю.
Наведу приклад шкали «низький контент-високий контент». Чи дратують вас люди, які не можуть донести свою думку чітко и прямо? Чи можливо в бізнес комунікаціях здогадуватись, що мав на увазі ваш партнер, або що він не каже про рішення, яке прийняв (особливо негативне щодо вашої ідеї/проєкту)? Якщо ви не сприймаєте такий стиль бізнес поведінки, то ви відноситесь до низькоконтексної культури та скоріш за все не вмієте «слухати повітря» або читати між строк. У багатьох азіатських культурах, включаючи культури Японії , Індії, Китаю, та Індонезії, люди з дитинства вчяться отримувати повідомлення, які передаються неявно, що вимагає від слухача вміння розуміти приховані смисли. Під гарною комунікацією тут мається на увазі тонке та багаторівневе спілкування, яке може залежати від великого підтексту. Відповідальність за точну передачу повідомлення у разі розділяється між відправником і одержувачем. Те саме має місце в багатьох африканських культурах, включаючи культури Кенії та Зімбабве і, меншою мірою, у латиноамериканських культурах (таких як у Мексиці, Бразилії та Аргентині) та в європейських латиномовних культурах (таких як в Іспанії, Італії, Португалії).
Найнижча контекстна культура в США. Традиційне американське правило успішної презентації: «Спочатку розкажіть те, про що ви збираєтеся розповісти, потім презентуйте це і потім розкажіть те, про що ви розповіли». Це суть філософії низькоконтекстної комунікації. Якщо ви вже засвоїли це правіло презентації, врахуйте, що воно не підійде вам у Японії чи Китаї.
Якщо ми з низькоконтекстної культури, ми можемо сприймати висококонтекстного комунікатора як скритного, непрозорого чи нездатного ефективно спілкуватися. З іншого боку, якщо ми з культури з високим контекстом, ми можемо сприймати комунікатора з низьким контекстом як людину, яка недоречно говорить про очевидні речі, а її виступ виглядає примітивно.
Як бути, колі у вашому бізнесі колектив складають люди з культур різного контексту? Як налагодити ефективну співпрацю? Читайте «The Culture Map» , там є відповіді і ще багато цікавого. Книга легко читається і буде у нагоді як досвідченим у міжнародному бізнесі, так і тім хто хоче розширити своє розуміння культурних відмінностей для особистого життя.